JUDr. Dagmar Stamidisová, soudkyně Městského soudu v Praze, březen 2003

07.03.2003 Mladá fronta DNES (www.mfdnes.cz)
Soudkyně zastavila práci policie. Všichni se diví.
Muži podezřelí z trestné činnosti měli pocit, že policisté vyšetřováním poškozují jejich pověst. Soud jim dal za pravdu.

Praha - Jste podezřelí ze spáchání trestného činu a vyšetřuje vás policie? Můžete se z toho snadno dostat. Stačí podat žalobu na ochranu osobnosti a soud už se postará, aby vás policisté nechali na pokoji. Že to zní jako nesmysl? Právě to udělala soudkyně Městského soudu v Praze Dagmar Stamidisová. Na soud se totiž nedávno obrátili dva představitelé zkrachovalé Universal banky František Helešic a Otakar Hůla, které už léta vyšetřuje policejní služba pro odhalování korupce. Oba se cítili poškozeni na dobrém jménu, Hůla například označil vyšetřování za politickou objednávku v rámci akce Čisté ruce. Zažalovali jak ministerstvo vnitra, tak ministerstvo spravedlnosti. Soudkyně Stamidisová třikrát po sobě rozhodla, že mají policisté i státní zástupci okamžitě přestat s jakýmkoli pátráním. A to až do doby, než ona zjistí, zda mají policisté Helešice a Hůlu vůbec co prošetřovat. Zastavila tak například výslechy a jakékoli sbírání důkazů. Jakmile se její rozhodnutí dostalo na právní oddělení obou zažalovaných ministerstev, rozpoutala se vřava. S něčím podobným se totiž ještě nikdo nesetkal. Žádný soudce totiž nemůže zasahovat do policejního vyšetřování, rozhoduje pouze o vině či nevině. Proto všichni považují toto rozhodnutí za skandální. "Taková rozhodnutí by mohla paralyzovat práci policie," komentoval situaci náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Kdyby soudci takováto protiprávní rozhodnutí vydávali, v praxi by to znamenalo, že se nikdy nepodaří vyšetřit nejen velké bankovní podvody, ale v podstatě žádný trestný čin. Dagmar Stamidisová nechtěla o svých rozhodnutích vůbec hovořit. "Jestli je na rozhodnutí něco špatné, tak to napraví odvolací soud. Od toho tu je," uvedla pouze. Vrchní soud se už skutečně s jedním ze tří těchto rozhodnutí vypořádal a zrušil je. Dvě další rozhodnutí stále ještě platí. Jednání soudkyně rozčililo i ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. "Taková rozhodnutí jsou samozřejmě nesmyslná. Vážným a podstatným způsobem ohrožují důvěru v rozhodování českých soudů, a navíc jsou vybočením z pravomoci soudce. Nesmí mít žádný dopad na vedená trestní řízení pro závažnou hospodářskou činnost," uvedl Rychetský. Soudkyně Dagmar Stamidisová však může zůstat klidná. Za podobná protiprávní rozhodnutí ji žádný postih nečeká. Soudce je totiž nezávislý a má právo se mýlit. Trest by mohl přijít leda v případě, že by soudkyni někdo dokázal úmysl nebo nedbalost. Zato zřejmě bude muset na doučování, pro které se nakonec nadřízení rozhodli. Uspořádají pro soudce, kteří nevědí, na co mají právo, a na co už ne, speciální seminář, kde jim to zopakují.
IVANA DUBNOVÁ

08.03.2003 Mladá fronta DNES (www.mfdnes.cz)
Soudy vracejí čest...
Zaujal mě článek o tom, že soudkyně Městského soudu v Praze JUDr. Stamidisová zastavila pátrání policie ve věci zkrachovalé Universal banky. Dala totiž zkrachovalým bankéřům Helešicovi a Hůlovi za pravdu, že jim takové jednání policie poškozuje dobrou pověst občana a bankovního magnáta. Nedávno jsem se zúčastnil jednání městského soudu ve věci projednání odvolání. Ještě teď mně stojí vlasy hrůzou na hlavě. Připadal jsem si jako za heydrichiády. Nikdo se nesměl k ničemu vyjádřit, kromě soudce. Vše trvalo 12 minut. Používám záměrně heydrichiáda, a ne soud 50. let, tam bych musel alespoň veřejně doznat svoje zločiny. Stejně zježené vlasy měli i občané, kteří vycházeli ze soudních síní vesměs v nedobře padnoucích oblecích. Naopak občané ve velice dobře padnoucích oblecích a s nagelovanými vlasy, kteří chodili po chodbách ve společnosti justiční stráže a v klepetech, překypovali spokojeností. Vzorně se loučili pozdravem směrem do soudní síně a neopomenuli ani pozdravit spoluobčany v nepadnoucích oblecích stojících na chodbě. Nakonec proč ne? Vždyť to zrovna mohli být také zkrachovalí bankéři, kterým soud vrátil poplivanou čest.
Zdenek Kronus, Kladno

10.3.2003 Právo (www.pravo.cz)
Právo 10.3.2003

11.3.2003 Právo (www.pravo.cz)
Právo 11.3.2003


Poznámka: JUDr. Dagmar Stamidisová, spolužačka ředitelky OSA JUDr. Wünschové, soudila také:

- mé 3 žaloby proti OSA na neproplácení autorských honorářů - ignorovala obsah spisu, včetně důkazních videozáznamů pořadů TV s mou hudbou a prosadila údajného odborníka z UK coby znalce, aby pak rozhodla pouze dle jeho domněnek o již zaplaceném užití mé hudby (zároveň přiznala opak, např. pořad zvuk mp3 Debata, za mnoho let ani haléř). "Nezávislý posudek odborníka" nemá příslušné náležitosti, jeho autor Kordač není znalcem na autorské právo, zato je zaměstnancem oddělení Ministerstva kultury, které dalo OSE licenci, jeho nadřízenou byla Wünschová, nyní ředitelka žalované strany OSA, spolužačka Stamidisové. Případné chyby dle soudkyně napraví odvolací soud, od toho tu je - ano, za odvolání jsem musel zaplatit soudu přes 30.000,- Kč, další odvolání jsem podal proti Usnesení Stamidisové na 15.000,- Kč, které chce "znalec" za své údajné 4 denní studium spisu, který nezná (mj. tak vysoký tarif neexistuje).

- spor OSA proti ČT se zmanipulovanou omluvou ČT k pořadu Nadoraz.

- soudila i spor ministr vnitra Stanislav Gross vs. Respekt (v r. 2005 jsou odhaleny jeho tajné policejní týmy Mlýn, Zubr a Hradec, léta mne sleduje policie).§§ § §§ Jiří Hradec
www.jirihradec.cz
www.jirihradec.com